Kréta

Překrásná Kréta aneb 5 míst, která stojí za to navštívit

Řecký ostrov Kréta patří u nás k těm nejoblíbenějším turistickým destinacím a každoročně láká tisíce turistů za poznáním a zábavou.

Cestopis z jižní Kréty: Soutěska Imbros a Chora Sfakion

Od jezera Kournas pokračujeme ještě kousek podél severního pobřeží a pak po hlavní silnici spojující sever Kréty s jihem. Cesta na jih se klikatí soutěskou Imbros, z které vedou k jižnímu pobřeží pěkné serpentiny. Sluníčko pěkně pálí a my už se těšíme na koupačku.   
Serpentiny ze soutěsky Imbros

Cestopis z jižní Kréty: Argiroupoli a jezero Kournas

Vesnice Argiroupoli a jezero Kournas

Na jeden den jsme si půjčili džíp, takže jsme si naplánovali celodenní výlet - takový menší okruh po kraji Rethymno. Vyrážíme brzy ráno přes soutěsku Kourtaliotiko směrem na sever do vesnice Argiroupoli, kde mají být pozůstatky římského osídlení a také nejstarší platan na Krétě. Po cestě trochu bloudíme po prašných cestách a velkej Péťák si řízení vyloženě užívá.
Vesnice Argiroupoli

Cestopis z jižní Kréty: Spili a Rethymno

Spili a Rethymno (asi 40 km od Plakiasu)

Tentokrát vyrážíme na výlet později odpoledne. Nejprve máme namířeno do vesničky Spili, kde se nachází benátská fontána s 25 lvími hlavami a pak do Rethymna (Rethymnonu), hlavního města stejnojmenného kraje. Šplháme na skútru soutěskou Kourtaliotiko, kde to strašně fouká. Trochu to s námi hází, ale nakonec projedeme. V soutěsce je možný zaparkovat a sestoupit na dno strže, kde najdete malý kostelík. Jeden kostelík je taky přímo ve skále u silnice.
Benátská kašna ve Spili

Cestopis z jižní Kréty: Rodakino a Frangokastello

Rodakino a Frangokastello - (asi 30 km od Plakiasu)

Opět vyrážíme ráno, na skútru směr Frangokastello. Po cestě koukáme, kde by bylo pěkné koupání s co nejméně lidmi . Ve vesničce Rodakino se rozhodneme sjet k moři a prozkoumat pobřeží. Už je nám teplo a tak to zapíchnem ve stínu na menší pláži. Pláž je s velikými oblázky, ale dno v moři je písčité a jen pomalu klesá, takže s plaváním musíme dál od břehu.
Na pusté pláži kousek od Frangakastella

Cestopis z jižní Kréty: Kláštery Preveli a pláž Preveli

Klášter Piso Preveli a pláž Preveli (asi 15 km od Plakiasu)

Vyrážíme ráno, cestou ke klášteru Piso Preveli míjíme opuštené ruiny staršího kláštera Kato Preveli a tavernu u jezírka a starého mostu. Parkoviště u kláštera je prázdné. Rozhodnem se prozkoumat stále obydlený mnišský klášter, u vchodu nás pouští dovnitř nějaký zametající chlápek, na mnicha moc nevypadá, ale po chvíli na nás na nádvoří začne řecky pokřikovat nějaký opravdový mnich, tak se radši poroučíme.
Klášter Piso Preveli

Cestopis z jižní Kréty: Damnoni u Plakiasu

Minulé léto jsme s "velkým" Péťákem strávili týden na jihu Kréty v Damnoni u Plakiasu. Stručný popis našich výletů po okolí by se někomu mohl hodit .

Zájezd na last minut se nám podařilo chytit do Damnoni u Plakiasu. Ubytování ve studiu Sokrates bylo fajn, příjemní majitelé, klídek, udržovaná zelená zahrada (jen doporučuju vzít přístroj do zásuvky proti komárům ). Na pěknou pláž kousek po silnici, na nákupy do Plakiasu už je to trochu delší procházka.
Záliv u Plakiasu
Subscribe to RSS - Kréta