Řecko

Lefkada: Výlet na člunech

Jedním z nezapomenutelných zážitků z dovolené na Lefkadě byl i výlet podél blízkých ostrovů na motorovém člunu.Ten jsme si zapůjčili v Nidri v půjčovně Scorpios. K jeho řízení nepotřebujete oprávnění, jen je dobré pozorně vyslechnout krátkou instruktáž před vyplutím, kterou provádí delegát. My jsme si vypůjčili člun s motorem 15 HP (pro 5 osob), který na jeden den stojí od 30 do 35,- EUR - podle období. V ceně není zahrnuta spotřeba benzínu, která se platí po návratu. Spotřeba závisí na vytíženosti člunu, akceleraci atd., ale průměrná spotřeba za celý den při plavbě se zastávkami na okolních ostrovech by neměla přesáhnout 10 litrů. Člun s motorem 15 HP se ovládá přímo pákou na motoru, je vybaven plátěnou stříškou proti slunci, záchrannými vestami, signalizací i záložní nádrží s benzínem.  Výpujční doba člunu je 9 - 18 hod., pak je po vás vyhlášeno pátrání. V základním vybavení člunu je i námořní mapa oblasti, kde jsou vyznačeny ostrůvky, nebezpečné mělčiny, kterým byste se měli vyhnout  a hranice otevřeného moře, kterou není dobré překročit.
Lefkada - výlet na člunech

Lefkada: Vnitrozemí ostrova

Při cestování na krásné pláže jsme zabloudili po klikatých cestách i do vnitrozemí Lefkady. I zde je co objevovat.  Od pobřeží ostrova se zvedá mohutné pohoří, které dosahuje výšek okolo 1.100 m (nejvyšší vrchol Stavrota 1.158 m). Díky většímu množství srážek v zimním období a dostatku spodních vod je Lefkada (oproti třeba Krétě) zeleným ostrovem s pestrou subtropickou vegetací.
Lefkada

Lefkada: Rybářská vesnice Sivota a pláž Egremni

Ráno vyrážíme z Nidri na západní pobřeží za vyhlášenou pláží Egremni. Cestou se stavujeme v rybářské vesnici Sivota, která leží asi 8 kilometrů východně od Vasiliki. Sivota leží na konci stejnojmenného malého zálivu a je proslulá zejména pokrmy z čertvě vylovených ryb a mořských plodů. Vesnici, která v brzkém dopoledni ještě spí, tvoří několik domků na svahu nad mořem. Podél malého přístavu, ve kterém kotví čluny a jachty, je pár krámků a taveren.
Pláž Egremni

Lefkada: Porto Katsiki a mys Doukato

Jednou z pláží, na které jsme strávili příjemný den byla i pláž Porto Katsiki. Pláž Porto Katsiki, která bývá zařazována mezi nejkrásnější pláže světa, leží na samotném jihu západního pobřeží Lefkady. Cestou k pláži se projíždí borovým lesíkem, kde narazíte na jednoduchý stánek s občerstvením, ale s krásným výhledem na moře a na po souši asi nedostupnou pláž.
Pláž Porto Katsiki

Lefkada: Nidri

Na začátku července se osmičlenná výprava přezdívaná "Homolkovi" vypravila na ostrov Lefkada. Odbavení proběhlo v pořádku, žádného člena výpravy jsme v Praze nenechali a tak jsme se v letadle v klidu těšili na sluníčko, moře a krásné pláže.
Výhled z balkonu - studia Sunrise

Cestopis z jižní Kréty: Soutěska Imbros a Chora Sfakion

Od jezera Kournas pokračujeme ještě kousek podél severního pobřeží a pak po hlavní silnici spojující sever Kréty s jihem. Cesta na jih se klikatí soutěskou Imbros, z které vedou k jižnímu pobřeží pěkné serpentiny. Sluníčko pěkně pálí a my už se těšíme na koupačku.   
Serpentiny ze soutěsky Imbros

Cestopis z jižní Kréty: Argiroupoli a jezero Kournas

Vesnice Argiroupoli a jezero Kournas

Na jeden den jsme si půjčili džíp, takže jsme si naplánovali celodenní výlet - takový menší okruh po kraji Rethymno. Vyrážíme brzy ráno přes soutěsku Kourtaliotiko směrem na sever do vesnice Argiroupoli, kde mají být pozůstatky římského osídlení a také nejstarší platan na Krétě. Po cestě trochu bloudíme po prašných cestách a velkej Péťák si řízení vyloženě užívá.
Vesnice Argiroupoli

Stránky

Subscribe to RSS - Řecko