Lefkada: Výlet na člunech

Jedním z nezapomenutelných zážitků z dovolené na Lefkadě byl i výlet podél blízkých ostrovů na motorovém člunu.

Ten jsme si zapůjčili v Nidri v půjčovně Scorpios. K jeho řízení nepotřebujete oprávnění, jen je dobré pozorně vyslechnout krátkou instruktáž před vyplutím, kterou provádí delegát. My jsme si vypůjčili člun s motorem 15 HP (pro 5 osob), který na jeden den stojí od 30 do 35,- EUR - podle období. V ceně není zahrnuta spotřeba benzínu, která se platí po návratu. Spotřeba závisí na vytíženosti člunu, akceleraci atd., ale průměrná spotřeba za celý den při plavbě se zastávkami na okolních ostrovech by neměla přesáhnout 10 litrů. Člun s motorem 15 HP se ovládá přímo pákou na motoru, je vybaven plátěnou stříškou proti slunci, záchrannými vestami, signalizací i záložní nádrží s benzínem.  Výpujční doba člunu je 9 - 18 hod., pak je po vás vyhlášeno pátrání. V základním vybavení člunu je i námořní mapa oblasti, kde jsou vyznačeny ostrůvky, nebezpečné mělčiny, kterým byste se měli vyhnout  a hranice otevřeného moře, kterou není dobré překročit.

Vyrážíme krátce po deváté na dvou člunech podél pobřeží. S prvním kotvením máme menší problém, ale snad je to jen o cviku. Napodruhé je to lepší, kotvíme u malého ostrůvku, chvíli se koupeme a pak vyrážíme směrem k ostrovu Meganissi. Cestou ještě hledáme pěkné místo, kde bysme vybalili sváču a "parkujeme" u ostrůvku, kde je na dně docela dost mořských ježků.  Pak už míříme k ostrovu Meganissi, kde objevujeme malinkou neobsazenou plážičku bez ježků a tak tu zůstáváme až do zpáteční plavby.  

Při návratu do Nidri ještě objíždíme a okukujeme ostrov Skorpios, který si v roce 1962 koupil Aristotelis Onassis a vybudoval si na něm své letní sídlo. A pak už zase hurráá na pevninu.

Fotogalerie k příspěvku: