Dublin: Zelené trávníky a barevné dveře

Poslední den v Dublinu jsme si nechali na delší procházku městem a obhlídku místních památek. Se šedivými mraky nad hlavou vyrážíme k Merrion Square za barevnými gregoriánskými dveřmi. Merrion Square má parkovou úpravu, která trochu připomíná džungli. Kdysi zde měla ale stát katolická katedrála. Cihlové domy mají typické dublinské vchody s vysokými sloupy po stranách a vějířovitým okénkem nahoře. Na památku si pár "veselých" dveří vyfotíme. Nedaleko náměstí stojí Leinster House, největší dublinský palác z 18. století, v němž bydlel vévoda z Leinsteru. Dnes v Leinsterském paláci sídlí irský parlament.

Centrum Dublinu není velké, dá se po něm pohybovat pěšky, akorát systém dublinských přechodů nám dělá trochu problémy. Jedna křižovatka je obvykle rozdělena asi na tři přechody se semafory, u kterých by se mělo pokaždé zvlášt čekat na zelenou. Ze začátku párkrát trpělivě čekáme, ale šnečí tempo zelené a dubliňané, kteří si s červeným panáčkem moc hlavu nelámou, nás rychle vycvičí. Pak už jenom pozor na opačné rozhlížení.

Pokračujeme k dublinskému zámku a cestou procházíme přes možná největší evropské náměstí - náměstí sv. Štěpána (St. Stephen´s Green). Uvnitř náměstí je příjemný park s umělým jezírkem, květinovými záhony, sochami a památníky.
 
Se stále více šedivou oblohou jsme dorazili k dublinskému zámku (Dublin Castle). Začal se stavět ve 13. století a z vršku shlížel na osadu u řeky Liffey. V 18. století byl přebudován, a proto dnes už nevypadá jako hrad. V minulosti sloužil jako sídlo vlády, vězení nebo soudní dvůr. Prohlídka interiéru nás neláká, tak alespoň svačíme na nádvoří.
    
Putování po dublinských památkách zakončujeme u koleje Trinity College. "Ostrůvek učenosti a klidu" uprostřed města založila v 16. století královna Alžběta I. Univerzitní areál s kamennými budovami a sochami láká turisty na Kellskou knihu (Book of Kells) - rukopis z 9. století o 340 pergamových stranách a Starou knihovnu s cennými svazky. Nám se nejvíc líbí pěstěný zelený trávník.

Klíčová slova:

Fotogalerie k příspěvku: