Cestopis z jižní Kréty: Spili a Rethymno

Spili a Rethymno (asi 40 km od Plakiasu)

Tentokrát vyrážíme na výlet později odpoledne. Nejprve máme namířeno do vesničky Spili, kde se nachází benátská fontána s 25 lvími hlavami a pak do Rethymna (Rethymnonu), hlavního města stejnojmenného kraje. Šplháme na skútru soutěskou Kourtaliotiko, kde to strašně fouká. Trochu to s námi hází, ale nakonec projedeme. V soutěsce je možný zaparkovat a sestoupit na dno strže, kde najdete malý kostelík. Jeden kostelík je taky přímo ve skále u silnice.

Přijíždíme do Spili, která je jako většina krétských vesnic tvořena jednou úzkou silnicí bez chodníků. Kolem ní jsou taverny a obchůdky s ručně tkaným textilem a suvenýry. Máme hlad a tak se rozhodnem vyzkoušet řeckou kuchyni v pěkně vypadající, zelení obrostlé taverně. Po vydatném jídle se vydáváme najít v průvodci zmiňovanou fontánu. Nacházíme a osvěžujeme se ledovou vodou. Kolem kašny je několik kafeterií a pěkná benzínka.

Pokračujeme dál do Rethymna po hlavní silnici a moc bezpečně se na skútru teda necítíme. V Rethymnu parkujeme u jedné z mešit, jako orientační bod až budeme hledat, kde jsme nechali skútr, se nám to jeví jako dobrý nápad.  Podle mapky se vydáváme k benátskému přístavu. Staré domky dnes slouží převážně jako módní taverny, jedna vedle druhý a každý se vás snaží nalákat. Nic pro nás.

Pokračujeme k mohutné pevnosti z 16. století, která se vypíná nad přístavem a Starým městem. Nemáme moc času, takže na prohlídku areálu nejdeme (platí se tam vstupné). Proplétáme se uličkami se suvenýry a na malém náměstí v centru Starého města narážíme na Rimondiho kašnu se třemi lvími chrličemi.

Kupujeme nějaké suvenýry, jeden gyros na posilněnou před cestou a ještě za světla vyrážíme směr Damnoni.

Fotogalerie k příspěvku: