Itálie - Pejo

Itálie - Lyžařské středisko - Pejo Fonti

( 3.3. – 10.3. 2012)

Uprostřed národního parku Stelvio leží ve výšce 1.390 m.n.m. lyžařské středisko oblasti: Val di Sole – Pejo/Fonti. Přes nevelký rozsah střediska můžete v Peju zažít nevšední lyžování, nejen díky úctyhodnému převýšení zdejších tratí v podobě 1200 výškových metrů, ale i díky atmosféře klidu a pohody. Zkrátka řečeno - žádná komerce a bažení po celý pobyt!

Nad městečkem Pejo (1400 m n.m.)  10m od parkoviště a 40m od apartmánů se nachází nástupní stanice nové šestimístné kabinové lanovky ( 4 lyžaři/prknaři akorád ) vedoucí do centra střediska, odtud startuje nová, dá se říci teprv ,,mládě,, mezi okolními areály, dvoukabinová lanovka postavena roku 2011 pro bezmála ~ 50 lidí, jezdící na vrchol ve výšce 2340 m n.m.

Na samém vrcholu, kde vás ohromí Dolomity, až musíte jít na vyhlídku vedle lanovky a kocháte se pohledem, se posléze spustíte dolů. Kde na vás čeká zhruba šestikilometrová dlouhá trasa, až k parkovišti. Kabina je nahoře během 6 minut.  Dvě kabiny jezdící v pravidelných intervalech na střídačku, přes údolí a skalnaté vrcholky místních hor, kde máte pocit že škrtáte špičkama přeskáčů o vrcholky skalisek. Zpočátku kapku strmá plotna, kde brousíte hrany svého nástroje z leva do prava, obklopena ostrýma skaliskama, vás doveze zvolna do malého údolí, které vám umožní kapku vydechnout, oprášit kulicha, nabažit se pohledem a zase se spustit dolů.Po zhruba 1 killometru na vás čeká první rozdělovačka, kde se rozhodnete zda do leva po zvolna klesající cestičce, až ke čtyřmístné sadačce, která začína kousek od přestupu šestimístné kabinky na  dvoukabinové ,, mládě,, a kde naleznete první ze dvou občerstvovacích stanic s vyhlídkou na vrchol hory…,          

či po pravé nové části sjezdovky s mnoha převisy a uměle vytvořeným polomostem, kde krouháte zatáčky jako Alberto Tomba. Tato část je rychlejší než levá tzv. kochací část a končí zhruba 60m nad přestupem, kde se spojuje s levou částí. Zkrátka rečeno, pravá část je dle mého názoru vice technická.U přestupu v necelé půlce sešti-kilimotrového sjezdu který máte zhruba za 45 minut zdolaný, se nachází druhá občerstvovací stanice, která je poněkud rušnější. Ale není se čemu divit, zde se nachází variance přestupů a je na vás, jaký si podle nálady vždy zvolíte.

Pokud se rozhodnete  poslat svoje náčiní až k samotnému začátku toho čeho jste započali, uděláte dobře. Pozvolný rozjezd, spoustu prostotu , levá, pravá, svištíte mezi lesními porosty, až na vás vykoukne  další umělé přemostění s levotočivou zatáčkou, kde na vás pro jistotu čeká našponovaná síť, ledovaté plotny jsou nevyspitatelné…  a v závěru podél horského potoka se blížíte do finiše, kde po levé ruce končí malá sedačková lanovka a v neposlední řadě na vás povykují  ve výběhu pasoucí  se bůvoli přežvikující stéblo klasu.Otřete čelo a vzhůru nahoru zkoumat další varianty sjezdu, případně osvěžit se italskou specialitou BOMBARDINO či ochutnat místní těstoviny ať to jsou vynikající špagáty či špenátové noky na několik způsobů,  dát si italskou siestu na lehátku a nad sebou azuro a skalní mohykány s nedotčenou přírodou lidské ruky …

Vyznavače skialpinismu, které během sjíždění od vrcholku namrzlích ploten až k parkovišti kde začíná kabinková lanovka, potkáváte velmi často. Neboť je do oblasti Peja, lákají zdejší pestré a ideální možnosti provozovat tuto nádhernou činnost.Milovníci běžecké stopy mohou v Peju počítat s dokonale upravenými tratěmi v délce 18 km, jak pravý průvodce.  Ale  kde a jak se dá napojit na tratě skutečně nevím, proto berte toto zmínění jenom jako informativní. Popravdě rečeno neviděl sem žádného běžkaře.

Tipy:

V neposlední řadě doporučuji ochutnat italskou zmrzlinu, kde více jak přes 20 druhů různých kombinací, za 50centů kopeček nesrovnatelně velký než u nás. Kavárničku naleznete naproti hlavnímu parkovišti přes silnici v uličce, kde je též: mini-market  ( pečivo 15 housek 2eura, pečivo je na váhu ne na počet, chleba nemají, na sjezdovce stojí voda 0,5l - 1euro, štáva postačí voda z kohoutku dobrá ), schránka na pohledy  ( známka do Evropy cca 1euro ), tabák, prodejnu suvenýrů a malé infocentrum.Pokud máte chuť na něco italského,  doporučuji též vedle kavárny pizzerii, kde si vyberete pizzu kolem 5-6euro, například Capriciosa 6euro plus nějáké drobné …                                                                                                     

Velkým kladem Peja je okolní Národní park Stelvio, kde najdete téměř původní nedotčenou přírodu vysokých italských hor. Nádherné je i zdejší panorama, kterého se nemůžete za celý pobyt nabažit! Zvláště pak výlet na Lago di  Pian Palú, ale o tom později.

Lázně:

Středisko Pejo Fonti je již od roku 1650 známé svými lázněmi s minerálními prameny, přesněji řečeno třemi vyvěrajícími termálními prameny – la Fonte Alpina, l’Antica Fonte a la Nuova Fonte. Tato minerální voda se dá v Itálii také koupit jako balená pod názvem: Acqua minerale naturale Pejo Fonte, Alpina Frizzante.  Lázně jsou otevřeno i během zimní sezóny a nabízí 25m dlouhý bazén, posilovnu, vířivku, solárium, vodoléčbu, lázeňské služby a inhalace.Boužel v našem případě, byli lázně uzavřeny a rekonstruovány. ( jaro 2012 )

Výlety:

Do nejbližšího Cogola jsou to pouhé 3 km, a lze využít místních takzvaných Track-walking tras, kde jejich mapu s trasamy po okolmích krásách naleznete na pravo u silnice od parkovistě pod začátkem nástupní šestimístné  kabiny. Zvolíte si okruh ( pokud mate sílu a čas po lyžovačce ) a vyrazíte po cestičkách, které jsou až s přepichem značené. Občas vyrušíte kamzíka či horské kozy které se pasou na stráních a jsou dost plaché.

Avšak pozor! Místní kopcovitý terén si žádá pořádnou obuv a trpělivost při zdolávání svahů, leč krátké výlety směr Cogolo nebo výše položené Pejo ve vzdálenosti okruhu přibližně 5km nejsou až tak rychle ušlé a zpět do svého apartmánu se vracíte již za tmy.  Proto je lepší, pakliže si chce dát procházku/y po okolí, vyrazit již lehce po obědě.

Vydáteli se do Peja, doporučuji prokousat se místníma uličkama a navštívit obchod ,,špár,, kde je opradu velký sortiment od vína, místních sýrů Trentino až po pastičku na myši či stovkový hřebík.  Velké plus dávám čerstvé zelenině.Ještě lepší a nezapomenutelný zážitek je po vyšplhání se na přehradu Lago di Pian Patú.My jsme  po lyžovaní volili přemístění autem ( cca5 km ), kde pod přehradou  můžete v klidu zaparkovat, leč tam není žádné parkoviště ale nadruhou stranu vyhráblé menší prostory pro parkovaní. Následně se dáte úzkou sympatickou cestičkou začínající informativní cedulí a studánkou  na vrchol přehrady ktera vás odmění překrásnou lagunovitou podobou, nýbrž polovypuštěným stavem. Po zdolání vrcholu je pro vás připraven okruh kolem do kola a dostanete se i na hráz odkud je nádherný výhled na zasněženou přírodu. Z hráze k zaparkovanému autu vede jakási lanovka, která ale jak jsme usoudili slouží pro potřeby pana Hrázdného. Samozřejmě se dá jít na přehradu  celodenním výletem, viz. track-walking trasy, po lesní zpevněné cestě až na vrchol přehrady, a to například třeba třetí den, který bývá tzv.  ,,kritický den,,

Poslední informací bych dodal asi už jenom to, že pokud někdo vlastníte sněžnice a chcete si výlety užít jěště o něco více, neváhejte a místo basy s pivem si je určitě přibalte J.

Skibus…

místní linka Pejo - Cogolo „meziměstská“ linka Pejo - Cogolo - Marilleva

Vzdálenosti ze střediska Pejo…

Pejo - Cogolo: 3 km
Pejo – Marilleva: 15 km
Pejo - Tonale: 21 km
Pejo - dálnice: 55 km

Silniční trasy:

Praha,Plzeň - Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Innsbruck, Bolzano,  dálniční sjezd S. Michele, Pejo
 

České Budějovice - Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Innsbruck, Bolzano,  dálniční sjezd S. Michele, Pejo
 

Brno - Mikulov, Vídeň, Linz, Salzburg, Innsbruck, Brenner, Bolzano,  dálniční sjezd S. Michele, Pejo

Celkové náklady:

200 euro/osoba   - 150 euro: útrata, zábava  +  50 euro zálohy, poplatky …                                                                                                                           

5euro/osoba -  záloha na jeden skipas ( fotku sebou nebo stačí pas či OP )       

20euro - záloha za apartmán pro 4 osoby                                                                                      

50euro - benzín ( plná nádrž na Rozvadově, potom v Innsbrucku nebo v Italii )                                                                                                                                                                                                       

30euro - silniční poplatky Rakousko, Itálie                                                

Klíčová slova:

Fotogalerie k příspěvku: