Horská turistika v Chorvatsku

Pokud chcete navštívit krásná letoviska v Chorvatsku a zaměřit se na horskou turistiku, zkuste se třeba ubytovat v příjemném letovisku Gradac. Leží pod masivem pohoří Rilič, hned nedaleko ústí řeky Neretvy a je nejjižnějším bodem známé Makarské riviéry. Jde o někdejší rybářskou vesnici, která kdysi vznikla na místě římské osady názvem Labineca.

Pohoří Rilič

V malé vesničce jsou zachovány také zbytky římských staveb a opevnění včetně strážní věže ze 17. století na obranu proti Turkům. Najdete zde krásnou oblázkovou pláž s velmi mírným vstupem do moře Gornja Vala. Je na ni krásný pohled z přístavu a je pokládána za jednu z nejhezčích v Dalmácii. Nedaleko se nachází sladkovodní krasová Bačinská jezera s malebnou přírodou. Jižní poloha letoviska má nejvyšší počet slunných dní a nevyšší teplotu vody v moře v oblasti Makarské riviéry.

Pohoří Biokovo

Nejdelší pohoří v Dalmácii je Biokovo a je také nejvyšší. Patří k nejpřitažlivějším přímořským pohořím v Chorvatsku a jeho krásu lze pozorovat cestou po Jadranské magistrále po Makarské riviéře. Začíná na severozápadě v sedle Dupci a na jihovýchodě spadá k řece Neretvy. Jako počátek se také někdy bere už masiv nad Baškou Vodou a 

za konec pak Podgora. Kouzelné spojení vysokých hor a moře vám na Chorvatsko nechá krásné vzpomínky. Nejvyšším vrcholem je Sv. Jure, Sv. Ilja, Veliki Troglav, Šibenik Štropac, Kimet nebo Vošac nad Makarskou riviérou. Asi 15 km od Makarské riviéry lze také navštívit horský ranč Vrata Biokova.

Pohoří Rilič

Krásná hora Sutvid leží u vesničky Živogošće, v jižní časti Makarské riviéry, na úpatí pohoří Biokovo. Od Makarské riviéry a známého Pohoří Rilič je tato vesnice vzdálená 20 km, od Splitu 80 km a od Dubrovníku pak 120 km. Hora Sutvid je součástí pohoří Rilič, které je pokračováním Biokova. Najdete zde spoustu zajímavé vegetace a nádherných krasových výjevů.

Pohoří Učka

Dalším zajímavým místem je pohoří Učka. Tento horský masív leží ve východní části Istrie, nad Kvarnerskou riviérou. Rozkládá se od severního průsmyku Poklon, kde vede silnice z Buzetu do Rijeky, až k jižnímu Plominskému zálivu. Nejvyšší vrchol pohoří Učka je Vojak, který strmě spadá směrem ke Kvarnerské riviéře a na jihozápadě přechází v Čepićko polje. Hlavní vrcholy Učky jsou Vojak, Suhi vrh, Brgud, Kremenjak a Sisol. Vyvěrá zde mnoho pramenů spojujících se v mohutné vodní toky.

Národní park Severní Velebit

Národní park Severní Velebit je nejmladší ze sedmi národních parků Chorvatska. Patří k němu severní část pohoří Velebit v Severní Dalmácii a které je obklopeno přírodním parkem Velebit. Je vymezen na jihu řekou Zrmanja a na severu průsmykem Vratnik. Chorvatské pohoří Velebit tvoří jak pusté skály, tak i zalesněné oblasti. Podnebí je zde poměrně větrné působením větru bora. Na zdejší túry je dobré se vybavit, protože se budete pohybovat ve výškách nad 1 500 m.

 

Fotogalerie k příspěvku: