Dovolená na ostrově Rab 2017

 Vyrážíte na dovolenou do Chorvatska Autem? S policií se zde nedá moc smlouvat. Chorvatští policisté mají opravdu o poznání větší autoritu než naši čeští policisté. Na nějaké diskuse opravdu nepřistupují. Omylem by bylo spoléhat se na to, že chorvatská dopravní policie se vůbec nezajímá o cizince. V letoviscích s velkou oblibou měří 

hladinu alkoholu právě u zdejších turistů a zahraničních řidičů. Není povoleno ani jedno pivo nebo sklenička vína.

Dovolená na ostrově Rab

Lopar je poloostrov nacházející se ve východní části ostrova Rab. V jeho krásné východní zátoce s názvem Crnika se nachází velmi zdařilá turistická osada San Marino a u ní 1,5 km dlouhá písečná pláž Rajska plaža s velmi jemným a pozvolným vstupem do moře. Místo je vhodné pro rodiny s dětmi i starší turisty. Ostrov Rab je krásné místo.

Rajska plaža je dostatečně široká a písek je zde opravdu velmi jemný. Zdejší mělké písečné dno dává moři osobité kouzlo a způsobuje neobvyklou až smaragdovou barvu moře. Rajska plaža je oceněna modrou vlajkou, symbolem čistoty a kvality vody. Proto se pláži Rajska plaža přezdívá také chorvatský Karibik. Plavci musí jít za větší hloubkou do moře až 500 m od pláže. Užijí si zde rodiče s malými dětmi. Naproti tomuto místu leží malý ostrůvek Lukovac a opravdu bez potíží lze doplavat tam i zpět.

Na pláži je půjčovna lehátek a slunečníků. Nachází se zde tržnice, restaurace, pizzerie, kavárny i obchody. Ke kulturnímu vyžití patří tobogán, potápěčské centrum, půjčovna člunů, šlapadel i vodních skútrů. Poblíž místnímu kempu u Rajska plaža se nachází také nově zbudované wellness centrum. Na poloostrově Lopar je také mnoho dalších zátok s písečnými plážemi a některé z nich jsou vyhrazeny nudistům, třeba pláže Ciganka, Sahara a Stolac. Můžete zde provozovat kromě plavání, turistiku, cyklistiku, potápění a navštívit i zdejší sportovní centrum, kde je minigolf, tenis, stolní tenis, trampolína, malá kopaná a plážový volejbal.

Kam na výlet

Lze se zde vydat na lodní výlety do letoviska Baška na ostrově Krk, na ostrov Lošinj či na pláže poloostrova Lopar a okolní ostrovy Grgur a Goli otok. Na ostrově Goli otok například bývala v minulosti mužská věznice a na ostrově Grgur zase ženská věznice. Dnes jsou zde ale restaurace pro turisty a na ostrově Grgur žijí i nebojácní jeleni, které můžete krmit přímo z ruky. Jde o pěknou atrakci nejen pro děti. Na výlet se můžete vydat i ponorkou, chorvatsky se ji řekne podmornica.

Navštivte ostrov Rab a historické město Rab s množstvím starodávných staveb, kostelů, věží a úzkých kamenných uliček. Město Rab je pro představu z turistické osady San Marino na poloostrově Lopar vzdálené 13 km. Návštěvu malebného města Rab lze spojit s nenáročnou procházkou po místním lesoparku Komrčar. Chorvatsko a Rab 2017 může být znamenitým místem pro váš odpočinek.

 

Fotogalerie k příspěvku: