Vinařská oblast Collio – ráj milovníků dobrého vína a jídla

 

Itálie je jednou z největších vinařských velmocí na světě a je proslavena svým vinařským uměním, jehož tradice sahají až do dob Římanů. Vinice zde naleznete takřka na celém území – od Alp na severu až po samý jih Sicílie. Díky rozmanitým klimatickým a půdním podmínkám pro pěstování révy Itálie může nabídnout téměř všechny druhy vína. Vychutnat si tak můžete jak skleničku šumivého sektu či suchého bílého vína, tak i výrazného vyzrálého červeného vína.

Jednou z vinařských oblastí, která je vyhlášena excelentními víny a tradičním kulinářským uměním, je Collio, nacházející se v nejvýchodnější části severní Itálie nesoucí název Friuli Venezia Giulia. Tento nejmenší vinařský region Itálie sousedí s Rakouskem a Slovinskem a jeho přírodní hranice tvoří ze severu Alpy a z jihu Jaderské moře. Právě tady objevíte pravý ráj milovníků dobrého vína, jídla a agroturistiky.

Produkují se zde převážně bílá vína jako Pinot Grigio či Sauvignon Blanc, která se těší velké reputaci ve světě, avšak uznávanou specialitou jsou i červená vína jako Refosco, Terrano a místní kuriozity Schioppettino, Pignolo a Tazzelenghe. Zdejší pohostinní vinaři vám nejen ochotně představí svou produkci a hrdě povypráví o tradici výroby, ale dostanete ochutnat i produkty místních farmářů – domácí sýry či vyhlášenou šunku Prosciutto di San Daniele. Tato přirozeně zrající šunka, která je charakteristická svou jemností, nesmí obsahovat žádné syntetické konzervanty a jedinou ingrediencí povolenou při její výrobě je mořská sůl.

Za poznáním této jedinečné krajiny, jednotlivých vinařství i běžného života zdejších lidí se můžete vydat stylově v sedle legendárního italského skútru Vespa. Půjčovny těchto žlutých motorek naleznete téměř na každém rohu. Navíc někteří hoteliéři a vinaři nabízejí jejich zapůjčení k ubytování zdarma. Více informací naleznete zde.

Fotogalerie k příspěvku: