Skrytá perla Itálie: Friuli Venezia Giulia

Světově proslulé památky, vyhlášená kuchyně, pláže zalité sluncem i monumentální štíty Alp. To vše nabízí jedna z nejoblíbenějších zemí světa Itálie. Pokud hledáte místo, kam vyrazit za sluncem, mořem a nezapomenutelnými zážitky a přitom stranou od hlavních turistických center, je severovýchodní italský region Friuli Venezia Giulia tou správnou volbou.Jedná se o nejrozmanitější oblast Itálie, rozkládající se mezi Alpami na severu a Jaderským mořem na jihu. Snoubí se zde vlivy různých vlivů a kultur, jako například habsburské či dokonce keltské. Atmosféra a vzhled jsou proto naprosto odlišné od ostatních italských oblastí.

Převážně hornatá oblast a rozlehlé přírodní parky nabízí celou řadu možností sportovního vyžití jako treking, projížďky na horském kole, horolezectví, rybolov, golf či paragliding. Friuli Venezia Giulia je tak jako stvořená především pro milovníky sportu a nedotknutelné přírody. Jedním z míst, které byste si neměli nechat ujít, je mořská přírodní rezervace v Miramare, která je tou nejstarší v celé Itálii a nad kterou se tyčí romantický zámek nesoucí stejné jméno. Dalším unikátním místem je největší jeskyně na světě přístupná veřejnosti Rotta Gigante s dechberoucími stalaktity a stalagmity nejrůznějších tvarů a barev.

Zlaté pláže zalité sluncem a poklidné moře poblíž Grada a Lignana jsou ideálním místem pro odpočinek stejně jako vodní sporty. Nezapomenutelným zážitkem pak je potápění mezi sněhobílými skalisky Terstské riviéry.

Friuli Venezia Giulia je také regionem bohatým na kulturní památky a jedinečnou architekturou svých měst. Za návštěvu určitě stojí Terst, Udine nebo Gorizia, jež vás provedou po stopách dějin této oblasti. Dalšími vyhledávanými cíli jsou středověké Venzone či Aquileia, které jsou pro svou jedinečnost chráněny Unescem. Vesnička jménem Carnia je pak ukázkou vzdálené, téměř zapomenuté tradiční kultury.

Rozmanitý region Friuli Venezia Giulia tak skýtá spoustu možností vyžití pro každého. Jemné písečné pláže, zátoky s bohatým ptačím životem, ostré útesy, římské ruiny, nádherné usedlosti podobající se spíše palácům, čilé mezinárodní přístavy nebo malebné rybářské osady – to vše a mnohem více naleznete právě tady.

Navíc se speciální FVG Card, kterou lze zakoupit za malý poplatek, můžete navštívit řadu památek a atrakcí regionu Friuli Venezia Giulia zcela zdarma.
 

Fotogalerie k příspěvku: