Novinky.cz

Subscribe to zdroj Novinky.cz
Nabídneme vám spoustu užitečných tipů na cestování a dovolenou. Přehledné a podrobné cestopisy. Informace o turistických destinací i neobjevených koutech světa.
Aktualizace: 8 min 53 sek zpět

Dalimilova rozhledna na Větrově je věrnou kopií dávno neexistující věže z Králického Sněžníku

5 hodin 24 min zpět
Málokdo si pamatuje rozhlednu, která stávala na polské straně hranice na Králickém Sněžníku. Byla součástí horské chaty a nesla jméno zesnulého císaře Viléma I., zesnulého v březnu 1888. Na počest potentáta vzniklo tenkrát mnoho pomníků, Kaiser Wilhelm Turm byl jedním z nich.

Malebné Aveiro je jako portugalské Benátky, ale čistší

7 hodin 47 min zpět
Vládcem portugalského Aveira je voda. Město leží u laguny dlouhé téměř padesát kilometrů, ve které se mísí slaná mořská voda se sladkou říční. Jeho historické centrum křižuji vodní kanály a po nich jezdi pestrobarevné dřevěné čluny: barcos moliceiros. Aveiro je jedním z nejmalebnějších portugalských měst.

Pohlédněte do gigantické gotické katedrály, kterou začali stavět před 800 lety

9 hodin 50 min zpět
Katedrála ve španělském městě Burgos má speciální místo v srdcích mnoha lidí z celého světa, konkrétně těch, kteří podnikli pouť do města Santiago de Compostela. Mnoho lidí totiž v Burgosu svou pouť začíná. A pro ty, kteří jdou celou trasu Camino Francés, což je jedna z 12 hlavních poutních tras, to je první obří gotická katedrála, kterou po své cestě potkají. Její stavba započala 20. července roku 1221.

Procházka Malou Prahou, polským městem spojeným s českou historií

12 hodin 11 min zpět
Český dvouocasý lev ve znaku města, opakující se v mnoha variantách po celém Kladsku (polsky Kłodzko), dá tušit, kdo založil město, jemuž se říká Malá Praha. Dlouhou dobu bylo součástí zemí Koruny české, vše ukončila až prohraná válka, do které byla vtažena Marie Terezie. Prusové vyhráli, na mapě království se objevilo vykousnuté území, jehož jsme se nedomohli ani při pozdějším politickém vývoji.

Žádná Ermitáž. V nejnovějším petrohradském muzeu hraje prim odpad

25 Červenec, 2021 - 11:06
U vchodu vítají návštěvníky barevné kontejnery. Naznačují, jakým směrem se bude expozice nejnovějšího petrohradského muzea ubírat. Na rozdíl od proslulé Ermitáže tady nejde o umění, ale o odpad, o jehož cestě po vyhození do koše se tady lidé mohou dozvědět více. PRO Waste Museum chce totiž návštěvníky povzbudit, aby se chovali zodpovědněji.

Tři česká lázeňská města jsou spolu se zahraničními zapsaná na seznam UNESCO

24 Červenec, 2021 - 14:42
Jedenáct lázeňských měst Evropy, mezi nimiž jsou i Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, získalo titul světového dědictví UNESCO. Rozhodl o tom v sobotu mezivládní Výbor světového dědictví na svém 44. zasedání ve městě Fu-čou v Číně. ČTK to sdělilo české ministerstvo kultury. Kvůli celosvětové pandemii se jednání od 16. do 31. července koná on-line.

Nejnovější turistické lákadlo Kypru není na první pohled vidět

24 Červenec, 2021 - 12:48
Mořské dno ukrývá nejnovější lákadlo Kypru. Turisté budou moci brzy zamířit do potopeného přístavu Amathus, který údajně nechal před zhruba 2400 lety postavit Démétrios I. Poliokétés, jeden z nástupců Alexandra Velikého. Úřady na lokalitě vyzdvihují zachovalost, ale i blízkost k pobřeží ostrova.

Čínský vlak má prosklenou podlahu a jezdí vzduchem. Má připomínat pandu

23 Červenec, 2021 - 15:19
Unikátním vlakem se mohou svézt obyvatelé čínského města Čcheng-tu. Souprava nejezdí po kolejích, ale je zavěšená, využívá napájení lithiovými bateriemi a má navíc prosklenou podlahu, aby se pasažéři mohli více kochat. Svým černobílým zevnějškem má pak připomenout pandy, pro které je ve městě zřízena rezervace a výzkumné centrum.

Nejsmolnější evropská železniční stanice dostane další šanci

23 Červenec, 2021 - 13:14
Přezdívá se jí Titanic z hor. To kvůli téměř sto let trvající smůle, která se železniční stanici v Canfrancu při francouzsko-španělské hranici lepí na paty. Nyní má dostat další šanci na život v rámci proměny na hotel. Ten by měl být hotový do konce příštího roku a úřady doufají, že tentokrát se místu katastrofy vyhnou.

FOTO: Australský záliv září díky řasám modře. Jev má však i svá negativa

23 Červenec, 2021 - 11:23
Australský záliv Jervis Bay nabízí návštěvníkům mnoho. Ať už jsou to bílé pláže, průzračné moře, nebo možnost spatřit delfíny či keporkaky. Slavným se stal i díky přírodnímu jevu, který v noci rozzáří pobřeží v modrých barvách. Stojí za ním bioluminescenční řasy zvané svítilky třpytivé, které jsou však ve vyšší koncentraci nebezpečné pro další organismy.

Zámek Veltrusy se otevírá po 19 letech

23 Červenec, 2021 - 09:02
Státní zámek Veltrusy zve v sobotu na prohlídku prvního patra. Slavnostně se otevírá po devatenácti letech. V roce 2002 zatopila areál rozvodněná Vltava. Přízemí bylo zpřístupněno před třemi lety.

Od Šídlovského rybníka kolem Petrovské díry na Kolomaznou pec. Procházka severem Plzně

22 Červenec, 2021 - 15:30
Pro místní samozřejmost, pro přespolní radostné překvapení. Severní okraj západočeské metropole má nádherné a využívané okolí. Nejen Velký Bolevecký rybník s proslulou pláží a kempem Ostende, využívaný ke koupání a vodním sportům. Ale i na druhé straně za silnicí vedoucí na Most je prima místo na relax.

Byl pozitivní na covid. Do letadla se dostal v přestrojení za manželku

22 Červenec, 2021 - 13:19
V poutech skončil Indonésan, který se proplížil do letadla, přestože byl pozitivní na covid. Aby mohl nastoupit, navlékl na sebe nikáb svojí ženy a využil i její průkaz a doklad o negativním testu. K jeho smůle si ho však všimla letuška, která upozornila náležité orgány.

Chystá se nová výprava k Shackletonově vraku. Dosud se nenašel

22 Červenec, 2021 - 11:48
Je to pravděpodobně nejslavnější vrak lodi, kterou se dosud nepodařilo nalézt. Plavidlo Endurance, které se ztratilo při nešťastné expedici polárníka Ernesta Shackletona v letech 1914-1917, leží na dně Weddellova moře. Mnozí přemýšleli nad tím, že ho zkusí najít, několik se jich o to dokonce pokusilo.

Budapešť zanedbává památky. UNESCO jí hrozí červenou listinou

22 Červenec, 2021 - 09:40
Nábřeží Dunaje, Andrássyho třída nebo čtvrť Budínského hradu. To jsou budapešťské lokality zapsané na seznamu UNESCO, které by se však brzy mohly ocitnout na listině ohrožených památek. Úřady pro jejich údržbu a zachování údajně nedělají dostatek práce, vybičovat by je k tomu měla právě takzvaná červená listina.

Unie cestovního ruchu: Bez zahraničních turistů se dál propadáme do ztráty

21 Červenec, 2021 - 19:52
Cestovní ruch přišel loni kvůli covidu o téměř 200 miliard korun. Výpadek zahraniční klientely domácí turisté nenahradí, některé hotely zůstaly zavřené, řekl Právu Martin Plachý, viceprezident České unie cestovního ruchu.

Velehradský genius loci je nezapomenutelný

21 Červenec, 2021 - 15:31
Na úpatí Chřibů s majestátní zříceninou Buchlova v pozadí se rozprostírá poutní areál Velehrad. Bývá spojován s centrem Velkomoravské říše a působením Cyrila a Metoděje, přestože o tom nejsou žádné důkazy. To nic nemění na významu nejstaršího moravského cisterciáckého kláštera založeného v roce 1205. Tehdy přišlo do údolí Salašky 12 mnichů cisterciáků.

Na chorvatských hranicích se čeká i čtyři hodiny

21 Červenec, 2021 - 13:02
Turistická sezona v Chorvatsku je v plném proudu a podle toho vypadá i situace u hraničních přechodů do země. Čeká se tam tři až čtyři hodiny. Chorvaté na vstupu kontrolují prakticky každého, řekl Právu český konzul v Chorvatsku Pavel Duchoň.

Nejlepší leteckou společností je Qatar Airways

21 Červenec, 2021 - 12:05
Uplynulý rok nebyl pro letectví snadný. Server AirlineRatings přesto neotálel a sestavil žebříček nejlepších dopravců. Vévodí mu Qatar Airways, Air New Zealand, Singapore Airlines, Qantas či Emirates. Nejlepší evropskou nízkonákladovou společností pak byly jmenovány aerolinky easyJet.

Hrad Veveří zve na novou prohlídkovou trasu

21 Červenec, 2021 - 09:20
Novou chloubou hradu Veveří, který se tyčí nad Brněnskou přehradou, jsou tři zrestaurované reprezentační místnosti v prvním patře. Odborníci tyto prostory vybudovali doslova z ničeho. Znalci hradu, který býval sídlem moravských markrabat, mohou žasnout nad tím, jak se jim podařilo opětovně vdechnout život do původně v podstatě vybydlených prostor.

Stránky