Novinky.cz

Subscribe to zdroj Novinky.cz
Nabídneme vám spoustu užitečných tipů na cestování a dovolenou. Přehledné a podrobné cestopisy. Informace o turistických destinací i neobjevených koutech světa.
Aktualizace: 38 min 20 sek zpět

V Dubé obnovují unikátní sušárnu chmele

6 hodin 12 min zpět
V Dubé na Českolipsku obnovují unikátní technickou památku, sušárnu chmele s válcovou sušicí věží. Stavba z 80. let 19. století, která byla v minulosti v kritickém stavu, dostala v posledních dvou letech novou střechu, krov, okna i fasádu a byly také obnoveny prvky technologického zařízení.

Aplikace Živé hory ukáže turistům krajinu i historii Krušnohoří

8 hodin 25 min zpět
V Karlovarském kraji dokončuje nezisková organizace Antikomplex projekt Znovuoživené Krušnohoří, který má podpořit místní cestovní ruch. Jeho výstupem bude interaktivní vzdělávací aplikace Živé hory, která díky vizualizacím připomene turistům zapomenutá místa a historii sedmi horských obcí v Krušných horách.

Zapište bagety na seznam UNESCO, volají francouzští pekaři

10 hodin 42 min zpět
Dlouhá bílá bageta. Pro Francii obdobný kulturní symbol jako třeba Eiffelova věž. Místní pekaři si ale stěžují, že nedílná součást francouzského života je pomalu vytlačována z pultů mraženými polotovary vyráběnými v továrnách. Volají proto po tom, aby byl jejich produkt zapsán na seznam UNESCO.

Na burze květin v nizozemském Aalsmeeru

28 Únor, 2021 - 13:01
Kytice, kterou nesete na návštěvu jako pozornost hostitelce, dost možná zahájila svou cestu některé předchozí ráno v nizozemském Aalsmeeru. Na tamní burze se totiž denně prodá 43 milionů kusů květin a pět milionů dalších rostlin. Ty se rozvážejí nejen po Evropě, ale putují i do zámoří.

Trasou poslední cesty carské rodiny vozí v Rusku turisty speciální vlak

27 Únor, 2021 - 10:53
Poznat blíže závěrečnou etapu carského Ruska mohou turisté na palubě speciálního vlaku. Jezdí skrze pohoří Ural po stejné trase, kudy se před 103 lety na svou poslední cestu vydali členové carského rodu Romanovců, než byli zavražděni nastupujícím bolševickým režimem. Turisté si mohou mimo jiné vyzkoušet oblečení ruské šlechty a navštíví také místa, která se k pobytu carské rodiny vážou.

Rájecký unikát je zase v původní kráse

26 Únor, 2021 - 15:24
Do původní krásy obnovili restaurátoři holandskou manýristickou šperkovnici knížecího rodu Salmů, která je chloubou zámku v Rájci na Blanensku. Podle odborníků jde o unikát, jemuž se jen tak něco na moravských hradech a zámcích nevyrovná. Cení si jej dokonce natolik, že jej před časem odmítli zapůjčit na výstavu do zahraničí.

Mladou Češku odřízla pandemie od životní lásky. Shledala se s ní po 10 měsících

26 Únor, 2021 - 12:30
Loni na jaře byla Češka Vendula Žáková se svým australským partnerem v Chile. Bylo to zrovna v době, kdy se ve světě začal šířit koronavirus a uzavíraly se státy. Kvůli jejich rozdílným národnostem se Vendula s Marcim rozhodli odletět každý do své vlasti v naději, že se brzy opět shledají. Nakonec se jim to podařilo až po dlouhých deseti měsících, náročných domluvách s úřady a vyčerpávající cestě přes půl planety.

Očkovací pasy budou hotové do léta, tvrdí lídři Evropské unie

26 Únor, 2021 - 10:17
Jednotné očkovací pasy pro evropské občany by měly být hotové do léta. Na čtvrteční virtuální konferenci se na tom shodli představitelé EU. Podle německé kancléřky Angely Merkelové se ovšem technické práce na projektu protáhnou, a tak ještě v květnu, kdy má dojít k uvolnění opatření v Británii, nebude hotovo.

Začal platit zákaz cest na Zanzibar. Cestovní kanceláře hledají alternativy

26 Únor, 2021 - 09:16
Ministerstvo zdravotnictví po projednání vládou zakázalo od pátku kvůli novým mutacím koronaviru cesty občanů ČR až na neodkladné výjimky do několika zemí v Africe a v Jižní Americe. Týká se to také tanzanského Zanzibaru, na kterém mají české cestovní kanceláře množství klientů. Pro ty, kteří měli odjet v následujících týdnech, hledají alternativy.

Odpadky i výkaly. Majitel proslulé britské památky si stěžuje na chování turistů

25 Únor, 2021 - 14:51
Skalní oblouk Durdle Door v anglickém Dorsetu je populárním výletním místem, pramalou radost z toho ale má majitel pozemku, na kterém se přírodní památka nachází. Ten kvůli chování některých návštěvníků napsal vládnímu petičnímu výboru. Píše v něm, že po uvolnění prvního lockdownu po sobě výletníci zanechávali množství odpadků i výkaly, a vyjadřuje obavy, že by se to mohlo opakovat.

Luhačovice chystají páteřní cyklotrasu přes město

25 Únor, 2021 - 13:23
Luhačovice na Zlínsku zvažují vybudování páteřní cyklotrasy, která by měla umožnit co nejsnazší a přitom bezpečný průjezd cyklistů lázeňským městem.

Cestování, nebo sex? Třetina Britů a Američanů by raději někam vyrazila

25 Únor, 2021 - 11:23
Vzdali byste se na rok sexu, kdybyste mohli okamžitě vyrazit do zahraničí? Tak zněla otázka v průzkumu, jenž se nedávno uskutečnil v USA a ve Spojeném království. Vyšlo najevo, že až 38 procent Američanů by se raději obešlo bez pohlavního styku, u Britů je to ještě o dvě procenta více. Hlad po nových dobrodružstvích je po roce pandemie evidentně už velký.

Výletní lodě přátelské k životnímu prostředí? Poháněly by je obří plachty

25 Únor, 2021 - 09:03
Výletní plavby na obřích lodích jsou často kritizovány za množství emisí, které vyprodukují. Francouzská společnost Chantiers de l’Atlantique se proto zamyslela nad ekologičtější možností a plánuje konstruovat lodě s ohromnými 80metrovými plachtami ze sklolaminátu a karbonu. Emise by se prý snížily až o 50 procent.

Brněnské science centrum Vida! připravilo dětem prázdniny

24 Únor, 2021 - 14:02
Na jarní prázdniny nabízí zábavní brněnský vědecký park Vida! zábavu na doma i na procházku. Určena je pro všechny děti, menší i náctileté, které nemohly nikam odjet na prázdniny. Jde o desítky návodů na domácí experimentování, premiéru filmového představení s pokusy a jedinečnou venkovní šifrovací hru. Podrobnosti jsou na webu parku.

Dovolená v Dubaji v době covidové? Závan normálního života

24 Únor, 2021 - 11:40
Ulice překypují životem, restaurace i obchody jsou otevřené. Prakticky jediným viditelným aspektem, který v Dubaji naznačuje, že ve světě stále probíhá pandemie, jsou lidé v rouškách na každém kroku. Jinak je návštěva velkoměsta stejnojmenného arabského emirátu závanem starých časů a normálního života. Není divu, že do Dubaje nyní mnoho lidí utíká.

Nejlepší pláž světa mají v Austrálii. Je jako akvarelová malba

24 Únor, 2021 - 09:13
Whitehaven Beach na australském souostroví Whitsunday je nejlepší pláží světa. Získala prvenství v rámci cen Travellers‘ Choice portálu TripAdvisor. Vděčit za to může zejména své jedinečné scenérii, kde bělostný písek splývající s mořem vytváří zcela unikátní podívanou připomínající akvarelovou malbu. Nejlepší evropskou pláž pak mají na italské Lampeduse.

Eiffelova věž mění vizáž. Dostane zlatý nátěr za 50 milionů eur

23 Únor, 2021 - 13:15
Nejznámější pařížská dominanta projde vizuální proměnou. Před olympijskými hrami v roce 2024 nabarví Eiffelovu věž zlatě, aby byla více reprezentativní. Odhadem by měly práce vyjít na 50 milionů eur, tedy na více než 1,2 miliardy korun.

Památník Terezín se otevřel zatím online

23 Únor, 2021 - 11:37
Nejnavštěvovanější památka v Ústeckém kraji, Památník Terezín, se otevřel v online prostoru. Zájem je o virtuální prohlídky i kurzy. Pandemie koronaviru se významně promítla do loňské návštěvnosti. Obvykle si prohlídku památníku a přilehlého Národního hřbitova nenechá během roku ujít bezmála 300 tisíc turistů, loni jich dorazilo jen 73 tisíc.

Jsou okna v letadlech zastaralá? Švýcarská firma je chce nahradit obřími obrazovkami

23 Únor, 2021 - 09:07
Změnit vcelku radikálně podobu některých letadel chce švýcarská firma Yasava. Podle ní se mohou okénka stát brzy velmi zastaralým konceptem, navrhuje je proto vyměnit za obří OLED obrazovky, které by mohly promítat různé uklidňující scenérie, například podmořský život nebo les. O letadlech bez oken v minulosti hovořily například i aerolinky Emirates.

Niagarské vodopády obalil led

22 Únor, 2021 - 13:29
Jedinečný pohled se v těchto dnech naskýtá těm, kteří přijedou k Niagarským vodopádům. Ty totiž kvůli nízkým teplotám, které svírají Spojené státy americké a Kanadu, obalil led a návštěvníkům se tak postaral o nevšední podívanou, píše agentura Reuters.

Stránky